ПОЛІТИКА ФАНДРЕЙЗИНГУ РЕ

I.  ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Метою політики фандрейзингу РЕ (далі – Політика) є встановлення основних принципів та процедур для забезпечення коаліції громадських організацій «Рада Експертів» (РЕ) фінансовими та іншими ресурсами, необхідними для досягнення поставленої мети. Ця Політика регулює порядок прийняття рішень, пов’язаних із залученням ресурсів (тут і надалі - фандрейзингом), підготовки заявок, звітності та іншої документації для донорів РЕ.

 

2. Фандрейзинг в РЕ базується на принципах: прозорості, уникнення подвійного фінансування, чесності, відповідальності, справедливості, підзвітності та рівних можливостей.

 

3. Зважаючи на коаліційну природу РЕ та відсутність статусу юридичної особи, РЕ реалізує залучення фінансових ресурсів через громадські організації – учасники РЕ з чітким дотриманням умов, передбачених цією Політикою. 

 

4. РЕ здійснює свою діяльність прозоро та забезпечує публікацію звітів про свою діяльність, у тому числі про залучені кошти на своїй фб-сторінці та в інші способи.

 

5. У цій Політиці терміни вживаються у такому значенні:

Донор - інституційний міжнародний чи український благодійник, основною діяльністю якого є здійснення благодійної/грантової діяльності або тієї, що пов’язана із суспільним чи міжнародним розвитком.

Грант - це безповоротна фінансова допомога чи добровільні пожертвування на певні, наперед обумовлені цілі, у вигляді коштів, майна або безоплатних послуг.

Оператор гранту - це громадська організація-учасник РЕ, яка адмініструє грант.

 

6.Завдання фандрейзингу є забезпечення фінансовими ресурсами загальних потреб РЕ, потреб груп та громадських організацій-учасниць РЕ.  

II.  ПОВНОВАЖЕННЯ ОРГАНІВ РЕ У СФЕРІ ФАНДРЕЙЗИНГУ

1.        Загальні збори РЕ у сфері фандрейзингу має такі повноваження:

  • затверджує Політику  фандрейзингу  РЕ та вносить до неї зміни;

2.        Правління РЕ у сфері фандрейзингу має такі повноваження:

  • схвалює грантові заявки та бюджети проектів у рамках фандрейзингу для загальних потреб РЕ;
  • затверджує операторів грантів у рамках фандрейзингу для загальних потреб РЕ; 
  • схвалює загальний бюджет Секретаріату РЕ;
  • виконує інші повноваження, передбачені цією Політикою.

3.        Секретаріат РЕ у сфері фандрейзингу має такі повноваження:

  • виконує Політику фандрейзингу РЕ, затверджену Правлінням РЕ;
  • ініціює грантові заявки у рамках фандрейзингу для загальних потреб РЕ;
  • готує проект загального бюджету Секретаріату;
  • сприяє організаціям - учасницям РЕ у фандрейзингу для потреб груп;
  • підписує рекомендаційні листи від РЕ щодо грантів, які подаються з дотриманням правил цієї Політики;
  • веде реєстр організацій-учасниць РЕ, які беруть або хочуть брати участь у фандрейзинговій діяльності, відповідно до цієї Політики;
  • збирає інформацію про виділені РЕ грантові кошти та розміщує цю інформацію на сайті РЕ та включає до звітів;
  • виконує інші повноваження, передбачені цією Політикою.

Для безпосереднього виконання фандрейзингових функцій та цілей РЕ залучає до роботи в Секретаріаті консультанта з фандрейзингу (фандрейзера), який володіє англійською мовою, має знання у сфері залучення коштів, комунікаційні та координаційні навички.

 

4.      У своїй роботі фандрейзер:

  • Сприяє та допомагає Керівнику Секретаріату РЕ у розвитку відносин з донорами.
  • Працює для фінансового забезпечення діяльності Секретаріату РЕ.
  • Здійснює оцінку потреб організацій-учасників РЕ та експертних груп (у співпраці з координатором груп та Керівником Секретаріату РЕ).
  • Допомагає організаціям-учасникам РЕ у їх фандрейзинговій діяльності щодо забезпечення фінансових потреб груп (а саме, надає консультації щодо підготовки грантового проекту, здійснює технічний супровід написання заявок та звітів, виступає фасилітатором у відносинах з донором та в межах РЕ).
  • Здійснює інші функції, прямо передбачені в посадовій інструкції або рішеннях Правління РЕ чи Керівника Секретаріату РЕ. 

III.  ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ФАНДРЕЙЗИНГУ

1.      Фандрейзинг в РЕ поділяється на:

1) фандрейзинг для загальних потреб РЕ

2) фандрейзинг для потреб груп.

 

Правління РЕ і Секретаріат РЕ забезпечують фандрейзинг для загальних потреб РЕ. Організації-учасниці РЕ, які входять до складу експертних груп РЕ, забезпечують фандрейзинг для потреб груп.

Секретаріат РЕ надає таким організаціям консультації і сприяння.

 

2.      РЕ гарантує недопущення подвійного фінансування. У випадку, коли проект спів-фінансується кількома донорами, про це має бути чітко зазначено. 

 

3.      РЕ має прагнути незалежності від будь-якого донора шляхом диверсифікації джерел надходжень.

 

4.      Організації, які отримали гранти, мають гарантувати якісне виконання проектів та вчасне звітування. Оператори грантів мають надавати звіти як донору, так і РЕ.  

 

5.      Внесення суттєвих змін до грантового проекту, що виконується, у тому числі до бюджету, потребує такого ж узгодження/затвердження, як і подання грантової заявки.  

IV.  ФАНДРЕЙЗИНГ ДЛЯ ЗАГАЛЬНИХ ПОТРЕБ РЕ

1.      Фандрейзинг для загальних потреб РЕ має забезпечувати ресурси для покриття витрат на: оренду офісу та офісні витрати, грошову винагороду працівників та консультантів Секретаріату РЕ, проведення заходів РЕ, витрати на адвокаційні та комунікаційні цілі тощо. Першочерговою задачею фандрейзингу для загальних потреб РЕ є забезпечення коштів для оренди офісу РЕ та оплати праці Секретаріату. 

 

2.      Враховуючи коаліційну природу РЕ та відсутність статусу юридичної особи, для забезпечення фандрейзингу для загальних потреб відповідно до рішення Правління РЕ залучаються в якості операторів грантів організації-учасники РЕ, які беруть на себе адміністрування грантів. 

 

3.      Оператором гранту РЕ може бути організація, яка:

·        Є організацією-учасником РЕ.

·        Має бездоганну репутацію серед донорів, що фактично означає добросовісне та ефективне виконання  усіх попередніх проектів, фінансованих донорами.

·        Має достатній рівень організаційної спроможності, необхідні кадрові ресурси. У разі, якщо до подання заявки донору/-ам учасник не має відповідних кадрових ресурсів, він повинен забезпечити залучення відповідних спеціалістів із початком проекту. 

·        Готова взяти на себе відповідальність за ефективне і належне виконання грантової угоди з донором та відкрито прозвітувати за нею.

 

4.      Організація, яка стає оператором гранту, зобов’язується дотримуватися рішень органів РЕ (Правління та Секретаріату).

 

5.      Оператор гранту може відмовитися виконувати рішення Правління РЕ чи Секретаріату, якщо воно суперечить 1) вимогам законодавства України, 2) вимогам донора, 3) внутрішнім правилам чи процедурам організації. Про це він повинен невідкладно повідомити Правління РЕ з наданням необхідних пояснень.

 

6.      За домовленістю з організацією-учасницею РЕ грантова заявка для потреб групи може включати деякі статті витрат Секретаріату. У такому випадку Правління РЕ схвалює лише ту частину грантової заявки та бюджету, яка стосується Секретаріату РЕ. 

V.  ФАНДРЕЙЗИНГ ДЛЯ ПОТРЕБ ГРУПИ

1.           Фандрейзинг для потреб групи забезпечують громадські організації-учасниці РЕ, які входять до складу групи. Громадські організації-учасники РЕ, які займаються фандрейзингом чи планують ним зайнятися, вносяться Секретаріатом РЕ у реєстр. Правила цієї Політики не поширюються на просте згадування громадською організацією у грантовій заявці факту її членства у РЕ.

 

2.           Організації, які внесені в реєстр, беруть на себе залучення  коштів на потреби групи, у тому числі щодо забезпечення діяльності менеджера та експертів групи. Секретаріат РЕ надає сприяння таким організаціям, у тому числі залучає для консультування фандрейзера, організовує тренінги та донорські зустрічі.

 

3.           Секретаріат РЕ за наявності можливості залучає додаткові кошти для потреб груп через операторів грантів. Залучені кошти розподіляються (у точу числі на конкурсних засадах) згідно рішень Правління РЕ, зокрема на надання субгрантів та фінансування аналітичних продуктів груп або мікро-проектів.

 

4.           Організації-учасники РЕ мають право подавати проектні заявки донорам, де передбачається діяльність в рамках РЕ після погодження в експертній групі РЕ. Проектні заявки повинні бути спрямовані на досягнення цілей групи, в якій організація бере участь. Якщо грантова заявка стосується кількох груп РЕ, організація має докласти розумних зусиль для того, щоб узгодити заявку зі всіма відповідними групами.

 

5.           Організації, які мають досвід виконання грантових заявок, подають донору заявки, погоджені в групі РЕ самостійно та інформують Секретаріат РЕ щодо намірів подати заявку, факту подання проектної заявки та рішення донора.

 

6.           Нові організації, які не мають досвіду виконання грантових заявок, подають заявки донорам лише після додаткового затвердження грантової заявки Правлінням РЕ.

 

7.           Секретаріат РЕ надає сприяння новим організація у підготовці грантових заявок та у пошуку можливостей фінансування. Організація не вважається новою, якщо вона успішно виконала два або більше грантових проекти. Такі правила встановлюються з метою гарантування високого рівня якості документів, які виходять від імені РЕ.

 

8.           Секретаріат веде реєстр організацій-учасниць РЕ, які є учасницями груп та можуть подавати грантові заявки для забезпечення потреб групи, з відміткою чи є організація новою чи досвідченою. 

 

9.           Секретаріат підписує рекомендаційний лист до грантових заявок для потреб групи згідно з рішенням відповідної групи або у випадках передбачених цією Політикою згідно з рішенням Правління РЕ.

 

10.       У разі, якщо організація-учасник РЕ потребує консультацій від фандрейзера, вона має надати запит фандрейзеру в електронній формі з копією на головного експерта та менеджера групи, що містить опис діяльності, на яку буде здійснюватися пошук фінансів у рамках грантового проекту.